Zapisz się na Bieg Piekarczyka

W tym roku Dzień Kobiet będzie miał dodatkowy akcent. Ucieszą się z niego jednak nie tylko sympatycy biegania płci pięknej. Od 8 marca wystartują bowiem zapisy na XII edycję Elbląskiego Ulicznego Biegu Piekarczyka. Największy coroczny bieg ulicami miasta planowany jest na niedzielę, 30 maja.

Mimo zmieniającej się sytuacji epidemicznej i wprowadzanych obostrzeń, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elbląga z nadzieją spogląda w przyszłość. Podobnie jak całe środowisko biegaczy i wiele innych osób, które cenią sobie aktywność fizyczną. Wszyscy czekamy na możliwość radosnej sportowej zabawy z nutą rywalizacji, a ta powinna nadarzyć się 30 maja. To właśnie wtedy wystartuje XII edycja Biegu Piekarczyka. W poniedziałek, 8 marca, ruszają zapisy na największą imprezę biegową w naszym mieście.

Bieg Piekarczyka co roku przyciąga coraz większą liczbę uczestników, aktywizuje elblążan, zachęca do zmierzenia się ze swoimi słabościami i pokonywania kolejnych barier. Tegoroczna impreza toczyć się będzie w szczególnym czasie dla miasta. Otóż cały 2021 rok będzie w lokalnej społeczności toczył się wokół 500-lecia legendy o dzielnym Piekarczyku, który uratował Elbląg nad naporem Krzyżaków. Bieg Piekarczyka będzie więc idealnym dopełnieniem obchodów tej okrągłej rocznicy.

W nadchodzącej edycji biegu wszyscy uczestnicy muszą liczyć się ze zmianami, które wprowadzone zostaną w związku z panującą pandemią koronawirusa. Przede wszystkim Mały Bieg Piekarczyka odbędzie się dzień wcześniej, czyli w sobotę, 29 maja. Zmianie uległo także miejsce rywalizacji sportowej młodych zawodników. Tym razem Mini Bieg Piekarczyka odbędzie się na Torze Kalbar, a czas między poszczególnymi kategoriami wiekowymi zostanie wydłużony. To wszystko z uwagi na większe bezpieczeństwo naszych pociech. Jeśli sytuacja epidemiologiczna pozwoli, to start dzieci będzie połączony z festynem dla całych rodzin oraz innymi atrakcjami, a impreza wpisze się w dwudniowe święto biegowe.

W biegu głównym wszystko uzależnione będzie od sytuacji epidemicznej. XII edycja Biegu Piekarczyka rozegrana zostanie na znanej i lubianej przez uczestników trasie, która rozpoczyna się na ul. Teatralnej i prowadzi przez centrum miasta, aż na Stare Miasto, z którego biegacze ponownie wracają w okolice startu-mety. Dla doświadczonych uczestników przygotowany zostanie bieg główny na 10 km, natomiast dla poczatkujących wyznaczony będzie Bieg Towarzyszący na dystansie 5 km, który stanie się pierwszym krokiem, aby za rok zmierzyć się już w biegu głównym. Tradycyjnie prowadzona będzie także klasyfikacja drużynowa. Warto jednak pamiętać, że jeżeli sytuacja epidemiczna nie ulegnie poprawie, to uczestnicy biegu głównego muszą liczyć się ze zmianami godzin startów lub ograniczeniem liczby uczestników. W takim przypadku o udziale w biegu decyduje data zaksięgowania przelewu na konto bankowe Organizatora. Czy tak się jednak stanie, przekonamy się dopiero na kilka tygodni przed startem imprezy.

Zgłoszenia do Biegu Piekarczyka na 10 km, Biegu Towarzyszącego na 5 km oraz na Mini Bieg Piekarczyka będą możliwe od 8 marca za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej elektronicznezapisy.pl. W tym roku jednak zapisy odbywać się będą dwuetapowo. Od 8 marca wszyscy chętni będą mogli zgłosić swój udział w biegu, bez możliwości dokonania opłaty wpisowej. Tej dokonać będzie można dopiero od dnia 1 maja. W obu biegach dla dorosłych obowiązują opłaty, w wysokości 50.00 PLN, obejmujące pakiet startowy bez koszulki technicznej. Natomiast w Mini Biegu Piekarczyka obowiązuje opłata startowa w wysokości 20.00 PLN. Każdy z uczestników Biegu Piekarczyka oraz Mini Biegu Piekarczyka od 1 kwietnia będzie miał ma możliwość zakupienia okolicznościowej koszulki technicznej, a jej koszt wynosi 20 zł.

Organizatorami XII Elbląskiego Biegu Piekarczyka są: Urząd Miejski w Elblągu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Patronat honorowy nad imprezą objął Witold Wróblewski – Prezydent Elbląga.

 

Tekst i fot. MOSiR